Get Ready for a Math Riddle Adventure

Enjoy a series of simple math riddles that will put your problem-solving skills to the test.

easy quizlogic puzzlesbrain teasersmath problemsmath riddles
Difficulty:EASY

Quiz Details

Questions10
CategoryRiddles & Brain Teasers
DifficultyEASY
Start Quiz
Progress
0/0
0%

Quiz Questions

Answer all questions below and test your knowledge.

  1. 1

    A bat and a ball together cost $1.10. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost?

    Question 1
  2. 2

    If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take 100 machines to make 100 widgets?

    Question 2
  3. 3

    A snail is at the bottom of a 20-foot well. Each day, it climbs up 3 feet, but at night, it slips back 2 feet. How many days will it take for the snail to reach the top of the well?

    Question 3
  4. 4

    You have a 3-gallon bucket and a 5-gallon bucket. How can you measure exactly 4 gallons of water using only these two buckets?

    Question 4
  5. 5

    If a bakery sells 250 loaves of bread per day and each loaf costs $2.50, how much money does the bakery make in a day?

    Question 5
  6. 6

    A car travels from city A to city B at an average speed of 60 miles per hour and returns at an average speed of 40 miles per hour. What is the average speed for the entire trip?

    Question 6
  7. 7

    You have 8 balls, and one will be slightly heavier or lighter than the others. How can you find the heavier or lighter ball in only 2 weighings?

    Question 7
  8. 8

    If it takes 10 people 10 hours to paint 10 rooms, how long would it take 20 people to paint 20 rooms?

    Question 8
  9. 9

    A person has a rope that burns for exactly 1 hour. How can they measure 30 minutes using only this rope and a match?

    Question 9
  10. 10

    If you have a 7-minute hourglass and an 11-minute hourglass, how can you measure exactly 9 minutes?

    Question 10

Never miss a quiz!

Daily challenges on Telegram

Join Now